Akné sa často spája z mladými ľuďmi, puberťákmi, no nie je to pravidlo. Akné môže postihovať ľudí všetkých vekových kategórií. Hlavnou príčinou akné je vplyv androgénov na mazové žľazy. Vyplavovanie androgénov je charakteristické pre pubertu, kedy začína aktivita pohlavných žliaz, ktoré produkujú hormóny.

Nebudeme do detailov vysvetľovať všetky reakcie, ktoré nastanú kým vznikne akné. Jednoducho povedané tieto hormóny zapríčinia upchatie žľazy a tak vzniká nadprodukcia mazu a hromadenie baktérií, čím vznikne akné. Prvotné akné sa prejavuje ako nezápalový úhor (komedon) a potom sa môže meniť pôsobením baktérií na zápalové formy.

Ku vzniku akné vo veľkej miere prispieva dedičnosť. Takže ak matka trpela výskytom akné je až trojnásobná šanca, že ho budete mať takisto a pokiaľ obaja rodičia akné mali, tak je šanca až 9-krát násobne vyššia ako u ľudí, ktorí nemajú po kom akné zdediť. Vznik akné ovplyvňujú aj hormonálne zmeny, zlá životospráva, alkohol, fajčenie.

Samotné načistenie pleti, nie je prvotnou príčinou vzniku akné, majme na pamäti stále, že akné vznikne pôsobením hormónov. Nečistenie pleti môže len zhoršiť priebeh už vzniknutého ochorenia. Odporúča sa špeciálna kozmetika, ktorá nie je pripravovaná na vazelínovej báze a neupcháva póry ešte viac a je určená na mastný typ pokožky. Zvýšená konzumácia sladkostí, čokolády, alkoholu v niektorých prípadoch mliečnych výrobkov, prispieva k zhoršovaniu zápalových foriem akné.

Ak trpíte nezápalovou formou akné, čo sú už spomínané komedony, stačí pravidelne absolvovať hĺbkové čistenie pleti u kozmetičky alebo dermatologičky a používanie prípravkov, ktoré uvoľňujú upchaté póry. Ak však trpíte zápalovými formami je potrebné navštíviť kožného lekára. Zápalové formy sa prejavujú buď ako vyrážky alebo v horšom prípade hlbšie vyrážky, ktoré sú aj veľmi bolestivé. Liečba môže byť lokálna, teda aplikovanú zvonku a na vnútornú liečbu, teda liečbu tabletami. Lokálna liečba sa využíva pri nezápalových stavoch a pri povrchových zápalových formách. Pokiaľ ide o zápalové formy, tak sa kombinujú dva až tri prípravky.

Dobrou správou je, že akné sa dá celkom vyliečiť, nejde však o týždennú liečbu. Zbavovanie sa môže trvať aj tri mesiace, všetko je to o komunikácií z lekárom o postupoch a o dodržiavaní odporúčaní od lekára. Jednou z možnosti zbavenia sa akné je aj liečba laserom, čím sa redukuje zápal v mazových žľazách a zároveň sa aplikuje peeling.

Zaujímavosťou je, že slnko pôsobí proti akné, tým, že zabíja baktérie v mazových žľazách, no na druhej strane opaľovaním sa zhrubne pokožka, čím sa akné čiastočne skryje a vznikne tendencia menej sa starať o pleť, keďže akné vymizlo.