Aká je najlepšia prevencia osteoporózy?
Aká je najlepšia prevencia osteoporózy?

Osteoporóza je strašiakom najmä starších ľudí. Vo všeobecnosti platí, že sa jej riziko vzniku sa stupňuje s pribúdajúcim vekom. Ide o nepriaznivé ovplyvnenie stavu a funkcie kostí, čo vedie k závažným problémom. Tomuto ochoreniu sa však v niektorých prípadoch dá jednoduchým spôsobom predísť. Ako na to?

O osteoporóze je známe, že ide o akési rednutie kostí. To sa v neskorších štádiách prejaví ich ľahkou lámavosťou, čo môže viesť k závažným komplikáciám. V takom prípade je to už v rukách ortopedických lekárov, ktorí sa snažia o zmiernenie prejavov. Osteoporóza však môže vzniknúť aj vplyvom hormónov či predčasnej menopauzy, kedy sa už jej stav zvrátiť nedá.

Čo však robiť preto, aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli?

Pravidelne sa hýbte

Pohyb je liek na všetko. Aj v tomto prípade platí, že pravidelná prechádzka, poprípade vykonanie určitej aktivity posilňuje aj stav vašich kostí. Odporúčajú sa cviky na chrbát, ktoré môžete vykonávať aj pod dohľadom fyzioterapeutov. Skvelým riešením je aj plávanie a rýchla chôdza.

Jedzte dostatok mliečnych výrobkov

Mliečne výrobky obsahujú množstvo vápnika, ktorý je následne dodávaný do kostí. Preto do svojho jedálnička zaraďte čo najviac mliečnych výrobkov, poprípade aj strukovín a bielkovín. Skvelým riešením je aj výživový doplnok od výrobcu NATURVITA s názvom Vápnik z mora + D3. Podporuje stav vašich kostí a kĺbov, čím sa výrazne predchádza vzniku osteoporózy.

Kontrolujte si svoju telesnú výšku

Najhlavnejším faktorom vzniku osteoporózy je to, že pôjdete, takpovediac, do zeme. To znamená, že váš rast pôjde neustále dole. Nebude to, samozrejme, viditeľné hneď na prvý pohľad. Osteoporóza je boj na dlhé trate, a tak aj pri jej vzniku budete postupne klesať možno o centimeter, možno o dva. V každom prípade, vždy sa to dá riešiť a nikdy nie je neskoro.