Perex: Svetový deň diabetu si pripomíname 14.novembra, na počesť dňa, kedy sa narodil objaviteľ inzulínu Frederick Banting. Pozdvihnite svoju lahodnú DIA čašu a pripite si na neho s nami!

V akej podobe konzumovať ovocie?

  1. miesto: Ovocie v celku

V celom ovocí sa človeku dostane všetko potrebné a navyše ho zasýti na dlhšiu dobu než šťavy. Diabetici sa vo výbere ovocia nemusia obmedzovať. Strážiť si ale musia svoj príjem sacharidov. Preto sú vhodné napríklad grapefruity, pretože majú nižší obsah sacharidov a vyšší obsah vlákniny, ktorá pomáha s vyvážením hladiny cukru v krvi.

Musí sa predovšetkým dbať na to, aby ovocie nebolo prezreté, zavárané, kandizované, sušené a dosladzované. Pamätajte, všetko s mierou! Aj nadmerná konzumácia ovocia môže spôsobiť vzostupy a pády hladiny cukru v krvi.

  1. miesto: Smoothie nápoje

Smoothie sú skvelou variantou, pretože ovocie neodšťavňujeme a nezbavujeme ho potrebnej vlákniny. Ľudský organizmus ho tak dlhšie trávi než ovocné šťavy. Smoothie makier je navyše skvelý na jednoduchú údržbu. Nápoj aj upratovanie máte hotové v priebehu pár minút.

Odporúčame kombinovať ovocie so zeleninou a s potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré znížia celkový glykemický index a zasýtia na dlhšiu dobu.

  1. miesto: Ovocné šťavy

Ak si chce diabetik namiesto vody dopriať sladkú šťavu, môže si ju doma pripraviť a zriediť s väčším množstvom vody. Prečo? Príliš rýchlo vypitá nezriedená ovocná šťava by mohla telo šokovať a rozhodiť hladinu cukru v krvi.

Pre najšetrnejší spôsob odšťavovania sa odporúčajú nízkootáčkové prístroje,ktoré zachovávajú v nápoji viac vlákniny.

grapfruit-je-skvelym-ovocim-pre-diabetikovAké ovocie odporúčame konzumovať?

  • Červený grapefruit

Sladší typ grepu bohatý na vitamín C a vlákninu. S nízkym glykemickým indexom je ideálnou voľbou pre 1. a 2. typ cukrovky. Rozpustná vláknina znižuje hladinu cholesterolu v krvi a lekári preto odporúčajú jeho konzumáciu 1x denne.

  • Čučoriedky

Lekári odporúčajú diabetikom denne 1 šálku týchto sladkých lesných plodov s antioxidačnými účinkami a s nízkym obsahom cukru. Obsiahnuté látky znižujú hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Fungujú pre diabetikov tiež skvele ako prírodný liek pre posilnenie zraku a prekrvenie končatín, s ktorými mávajú často problémy. Čučoriedky je ideálne konzumovať čerstvé, ale aj keď ich zamrazíte, ich priaznivé účinky zostanú zachované. Môžete si z nich pripraviť napríklad domácu DIA zmrzlinu.

  • Vodný melón

Sladký melón obsahuje len 8% cukru a zvyšok tvorí voda. Obsahuje veľký podiel vitamínov B, C a betakarotén. Diabetik si tak môže dopriať zdravú a sladkú desiatu, bez toho aby sa musel obávať, že rýchlo prekročí povolený limit sacharidov. Bude si však musieť postrážiť, aby ostatné jedlo obsahovalo dostatok vlákniny, melón jej má totiž veľmi málo.