Rozhodovanie o tom, ktorá káva je tou pravou voľbou, môže byť pre milovníkov kávy občas náročné. V súčasnosti nájdeme na trhu mnoho druhov kvalitných káv, ktoré sa odlišujú chuťou, horkosťou, vôňou a koniec koncov i samotnou cenou. Pýtate sa, ako by mala chutiť pravá káva? Čo je pri jej výbere skutočne dôležité? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcim článkom a vyberte si ideálnu kávu pre vás aj vy.

Robusta a Arabica – aký je rozdiel?

Na trhu dnes existujú dve kategórie kávových zŕn, a to Arabica a Robusta. Káva typu Arabica rastie vo vysokohorských oblastiach a je všeobecne známa svojou mierne kyslou, avšak jemnou chuťou. Na druhej strane, Robusta rastie v nižších nadmorských výškach i trópoch a má silnú horkú chuť. Aj keď je Arabica považovaná za vyššiu akostnú triedu, do značnej miery to záleží od toho, ako dlho rastie. To všetko však nezaručuje, že konečný produkt je najvyššej kvality.

Kávové zrná vyberajte podľa chuti, ktorú preferujete

Niektorí milovníci kávy chcú, aby ich prvý pohár mal prevažne konzistentnú chuť, avšak s prenikavou vôňou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou každého dúška. Ak dávate prednosť káve, ktorá má jemnú chuť s rôznou úrovňou kyslosti, potom by ste mali hľadať svetlo zafarbené kávové zrná. Tieto zrná sa pražia kratšie a káva z nich pripravená nemá trpkú chuť. Ak dávate prednosť konzumácii kávy, ktorá má silnú chuť, potom siahnite po type kávy, ktorá sa praží dlhšie. Je ťažké povedať, ako by mala chutiť kvalitná zrnková káva, keďže paleta chutí je skutočne široká a môže mať kombináciu sladkého bobuľovitého ovocia, horkej čokolády, byliniek či orieškov. Tak čo poviete, ktorá zrnková káva bude pre vás tou najlepšou voľbou?