Zdravie človeka dokážeme zlepšiť nielen rôznymi ortopedickými pomôckami, ale aj matracom. Hoci spojenie ortopedický matrac evokuje pozitíva pre ľudské telo, nie každému vie spánok na ňom pomôcť.

V čom spočíva jeho výnimočnosť?

Ak sa povie ortopedický matrac, pokojne si pod ním môžeme predstaviť výrobok s najvyššou kvalitou a vlastnosťami pre našu chrbticu. Výnimočné sú v tom, že nie sú príliš mäkké, čo má na ľudské telo negatívne účinky. Každý človek, ktorý má problém s chrbticou alebo sa ráno budí unavený, ubolený a dolámaný, by mal spávať na tvrdšom alebo stredne tvrdom matraci. To ale neznamená, že jediným riešením sú ortopedické matrace, pretože aj tie treba kupovať s ohľadom na daného človeka. Kým pre niekoho, je tento typ tou najlepšou voľbou, iné skupiny ľudí potrebujú úplne niečo odlišné. Treba preto dobre zvážiť, čo telo človeka potrebuje nielen pre pohodlný, ale aj zdravý spánok.

Vo väčšine prípadoch predajcovia ponúkajú ortopedické matrace s vysokou tvrdosťou a to na úrovni 3 až 4. Je pravda, že veľkej skupine ľudí to vyhovuje, no nie každý na ňom nájde pohodlie. Ak by sme ho skombinovali so spiacou polohou, tak tento typ matraca je vhodný najmä pre ľudí odpočívajúcich na chrbte, kedy je telu poskytnutá najlepšia možná opora.

Nevhodné riešenie pre seniorov

Veľkou chybou je kúpiť ortopedický matrac seniorom, ktorí trpia napríklad bolesťami kĺbov alebo celkovo zníženou pohyblivosťou. Názov ortopedický síce evokuje niečo pozitívne, čo nám dokáže pomôcť, no ako sme už spomínali, tvrdý matrac nie je vhodný pre každého. V niektorých prípadoch totiž dokáže spôsobovať protitlak, čím vzniká v mieste bolestivých kĺbov nepríjemný pocit, až bolesť. V žiadnom prípade, by na ňom nemali spávať dlhodobo ležiaci pacienti alebo chorí ľudia.

Ak hľadáte matrace pre seniorov, lepším variantom sú ergonomické matrace. Tie sa dokážu zaručene postarať o zdravý spánok, pretože podložka sa prispôsobí krivkám tela, no zároveň pri spánku poskytuje aj dobrú oporu. Niekedy je názov výrobku, ako napríklad v tomto prípade, trochu zavádzajúci a preto odporúčame kupovať nielen podľa neho, ale najmä vlastností a funkcií matraca. Základom je, aby bol každý jeden matrac pevný a pohodlný, ale aj kvalitný s dlhou životnosťou. Na trhu je nespočetné množstvo sortimentu a preto je dobré poradiť sa aj s odborníkmi na danú oblasť. Výmena matraca za nový je celkom veľkou investíciou a preto sa chyby robiť neopláca.