Aj vy patríte k aktívnym ženám, ktoré nevedia obsedieť doma na gauči? Tiež je vaša predstava pekného voľného poobedia alebo víkendu zameraná na šport alebo turistiku na horách? Ak však k takýmto aktívnym ženám nepatríte a viac si užívate ničnerobenie, nebojte sa, aj vám tento článok dá mnoho rád. Hlavne také, ktoré budete potrebovať, ak sa vám pravidelne opakujú príznaky inkontinencie.

Inkontinencia, ako viete, že trpíte práve ňou?

Celosvetovo rozšírené ochorenie svalov panvového dna menom inkontinencia postihuje tak ako ženy aj mužov či deti. Najčastejšie sú však únikom moču postihnuté ženy, najmä po pôrode a v staršom veku. Ochorenie, ktoré neovládate svojou vôľou, je veľmi časté u tých, ktoré rodili a ich svalstvo v panvovej oblasti sa ešte nezotavilo z tehotenstva a pôrodu.

Už počas čakania dieťaťa môže žena spozorovať prvotné príznaky, keď chodí častejšie na toaletu, a vo vyšších mesiacoch sa môže prejaviť samovoľné uniknutie moču. Po pôrode sa nejaké obdobie ešte inkontinencia prejavuje, no práve v tomto prípade je veľmi vysoké percento uzdravenia. Ženy si tak môžu obyčajnými cvikmi panvového dna alebo reguláciou príjmu tekutín zlepšiť stav svojich svalov panvy. Dokážu tak bez problémov kontrolovať svoj močový mechúr až do vyššieho veku, keď sa inkontinencia môže vrátiť alebo aj nemusí.

Niekedy sa ženám stane prípad, keď po pôrode majú všetko v poriadku a inkontinencia ich zasiahne až v neskoršom veku alebo vôbec. Nerobte však paniku, ak sa vám niekedy stalo, že ste si cvrkli do nohavičiek alebo ste nestihli dobehnúť na toaletu, pretože inkontinenciou sa označuje častý, niekedy až pravidelný únik moču. V ťažkých prípadoch a pri ležiacich pacientoch je inkontinencia sprevádzaná aj únikom stolice.

Ako nájsť vhodné riešenie?

Veľmi dôležité je skoré vyšetrenie u doktora. Hneď ako si všimnete príznaky inkontinencie alebo len otravné časté nutkanie na toaletu a rýchle behanie zakaždým, keď pocítite potrebu, mali by ste sa porozprávať so svojou doktorkou. V takýchto prípadoch je veľmi dôležité, aby ste sa za to nehanbili a priamo sa o svojom probléme porozprávali so správnou osobou. Ak sa vám podarí diagnostikovať s lekárom inkontinenciu v začiatočnom štádiu, môže nastať zlepšenie stavu alebo aj celkové zmiznutie ochorenia.

Na začiatok vám lekárka určite odporučí cvičiť cviky panvového dna, ktoré docielia spevnenie svalov. Popri takýchto cvikoch vám môže lekárka predpísať tabletky alebo iné lieky. Dôležitou pomocou pri liečbe je písanie si zápisov, kedy ste koľko vody vypili a ako často chodíte na toaletu. Takýto denník vám pomôže regulovať príjem a sama si budete vedieť naplánovať svoj čas.

Ak však cvičenie nezaberie, lekárka vás môže odporučiť na elektrostimuláciu svalov alebo neskôr na operáciu. Popri celom liečebnom procese však musíte používať ochranné pomôcky, ktoré budú súčasťou vášho každodenného života.

Vhodné ochranné pomôcky

Nájsť ochranné pomôcky, ktoré vám sadnú ako uliate nielen na uniknuté množstvo moču, ale aj na pohodlné nosenie, je veľmi ťažké. Na trhu existuje mnoho značiek a tvarov, že si samy neviete vybrať. Zakúpiť si celé jedno balenie a po jednom použití zistiť, že vám nevyhovuje, je finančne nevýhodné. Firma TENA je zameraná na produkty pre ženy, mužov a aj produkty na každodennú hygienu. Medzi ponúkanými pomôckami, ktoré sú určené pre ženy, si môžete vybrať podľa tvaru, ale najmä podľa množstva uniknutého moču.

Ak je váš stav len počiatočný a uniknuté množstvo je minimálne, zvoľte si ochranné slipové vložky. Vzhľadom sú rovnaké ako obyčajné slipové vložky na normálnu hygienu ženy, no ich výhodou je vyššie absorbovanie tekutiny a pohlcovanie pachov. Ak by vám slipové vložky nestačili, môžete si vybrať hrubšie vložky. Takéto vložky sú až v deviatich verziách a záleží len na vás, ktoré vám budú vyhovovať.

Ak by vám každodenné nosenie vložky nebolo príjemné, môžete si vybrať ochrannú spodnú bielizeň. Takáto možnosť vyzerá ako bežná spodná bielizeň a spozorovať ju na žene je nemožné. Ochranná spodná bielizeň je vám určená, ak trpíte miernym až závažným únikom moču. Ak by vám nestačila, nelámte si hlavu. Rovnaká verzia sú TENA Lady nohavičky, ktoré sú len hrubšieho zloženia.

Takéto nohavičky vám ponúknu maximálnu možnú ochranu pred pretečením a ich absorpcia je vynikajúca. Taktiež zápach je eliminovaný a vy sa tak môžete venovať každodennému životu ako kedysi. Taktiež športovanie či dlhšie vychádzky pre vás nebudú žiaden problém. Pre naozaj ťažký únik moču sú určené nohavičky s kompletnou ochranou, ktoré sú však väčšinou využívané pri ležiacich a nevládnych ľuďoch.

Hygiena je nadovšetko

Počas celého svojho ochorenia nezabúdajte na hygienu. Každodenné sprchovanie alebo kúpanie vo vani by ste mali absolvovať s produktmi určenými pre pacientov trpiacich inkontinenciou. Tieto sprchovacie gély a šampóny sú obohatené o hydratačné látky a látky, ktoré eliminujú amoniak uvoľnený v moči. Očistia a ochránia vašu pokožku.

Taktiež pri tomto ochorení dbajte o pokožku svojich rúk a doprajte im dostatočnú hydratáciu. Okrem hydratácie rúk si zakúpte hydratačné mlieko alebo krém, ktorý vašu pokožku uzdraví a regeneruje. Všetky tieto produkty sú veľmi podstatné a je priam hriechom ich vynechať. Avšak hygiena zaiste patrila do vášho každodenného života už pred ochorením. Nezmení sa tak ani jedna vaša obľúbená činnosť, vaše trávenie voľného času ani žiadny moment vo vašom živote. Môžete si užívať každú minútu aj s inkontinenciou. A hlavne bez hanby.