Sprievodca svetom elektrických bicyklov
Sprievodca svetom elektrických bicyklov

V dnešnej dobe, kedy technologický pokrok dosahuje nevídané úrovne, sa aj bežné bicykle zmenili na elektrické. Ebike ako inovatívny dopravný prostriedok prináša nielen do mestského života pohodlné a udržateľné cestovanie. Aj keď môže byť nákup elektrického bicykla nákladnejší, jeho  výhody a široké možnosti využitia prevyšujú nad cenou. Ak uvažujete o nákupe ebiku, zídu sa vám informácie z nášho sprievodcu svetom elektrických bicyklov.

Princíp fungovania elektrického bicykla

Elektrobicykle kombinujú silu ľudského pohonu s elektromotorom. Elektromotor je napájaný batériou, ktorá sa nabíja z elektrickej siete. Princíp je podobný ako keď využívate na tréningy stacionárny bicykel. Elektrické bicykle majú možnosť prepínať medzi ľudským pohonom a elektrickou asistenciou, čo umožňuje cyklistovi prispôsobiť si úroveň pomoci motora podľa svojich preferencií a podmienok jazdy.

Elektrický verzus klasický bicykel

Hoci elektrobicykle môžu na prvý pohľad pripomínať klasické bicykle, existujú medzi nimi zásadné rozdiely. Jedným z hlavných je samozrejme elektromotor, ktorý vám umožňuje prekonať náročné terény s minimálnym úsilím. Batéria a riadiaca jednotka sú ďalšími prvkami, ktoré robia elektrobicykle unikátnymi. S elektrobicyklom zvládnete prejsť dlhšie trasy za kratší čas a prekonať kilometre bez veľkej námahy.

Aké sú možnosti v modeloch elektrobicyklov

Elektrobicykle sa delia do niekoľkých kategórií podľa ich účelu, konštrukcie a doplnkovej výbavy. Medzi najviac predávané patria mestské, horské, skladacie a trekingové elektrické bicykle, ktoré sú určené pre dlhé trasy. Všetky vymenované modely ebikov predáva internetový obchod inSPORTline. Každý typ je navrhnutý s ohľadom na špecifické potreby jazdcov a terén, v ktorom sa budete s bicyklom pohybovať.

Prečo sa oplatí kúpiť elektrobicykel napriek jeho vyššej cene

Vyššia investícia do elektrobicykla môže od jeho kúpy odradiť. Avšak mnohí cyklisti si uvedomujú, že pridaná hodnota v podobe pohodlia, rýchlejšej jazdy a možnosti prekonať väčšie vzdialenosti je neoceniteľná. Navyše s rastúcou popularitou elektrobicyklov sa zvyšuje aj konkurencia výrobcov, čo postupne vedie k poklesu cien.

Plnohodnotné využitie potenciálu elektrobicykla

Elektrobicykel je vynikajúcim dopravným prostriedkom v rôznom teréne. Okrem každodenných ciest do práce môže byť využitý aj na turistiku, športové aktivity a nákupy. Jeho univerzálnosť robí z elektrobicykla spojenca nielen pre cyklistov, ale aj pre tých, ktorí si chcú užívať prírodu bez rizika rýchlej únavy. Pre športovcov, ktorí sa nechcú cyklistiky vzdať ani v zime, sú určené na trénovanie cyklistické trenažéry alebo rotoped.

Pre koho je elektrický bicykel ideálny dopravný prostriedok

Elektrobicykel je vhodný pre širokú škálu ľudí. Od tých, ktorí chcú ušetriť čas pri dochádzaní do práce, až po nadšencov dobrodružstva, ktorí hľadajú nové spôsoby objavovania prírody. Je ideálny aj pre seniorov alebo pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter