Máte radi slovenskú kultúru a tradície? Kde viac ju môžete nájsť ako v rodisku slovenskej národnej legendy a najznámejšieho zbojníka, v Terchovej. Obec je známym strediskom cestovného ruchu a okrem sochy Juraja Jánošíka, 30 metrovej rozhľadne s tromi terasami, tzv. Terchovského srdca a Terchovského dreveného betlehema sa môžete kochať bizarnými skalnými útvarmi a čarokrásnou prírodou. Hotel Diery, ktorý navštevujeme pravidelne každú jeseň kvôli výbornej lokalite, jedlu a prostrediu je zároveň začiatočným bodom mnohých turistických trás. Vydať sa môžete napríklad na Jánošíkové Diery s vodopádmi a úzkymi kaňonmi alebo na Veľký, či Malý Rozsutec. Tento rok sme sa rozhodli pre Poludňový Grúň, na ktorý sa vystupuje z Vrátnej. Rozľahlé lúčne svahy a ticho na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry vám pomôžu zabudnúť na vcelku náročnú trasu, ktorú ste museli absolvovať.

Po takejto ťažkej aktivite je dôležité odmeniť sa výbornými domácimi bryndzovými haluškami alebo pirohami so 100 %-ným ovčím syrom, ktoré vám pripravia v hotelovej reštaurácii, Terchovská Koliba. My sme si doobjednali aj zabíjačkové špeciality. Ak máte chuť na niečo iné, vybrať si môžete zo širokej ponuky klasických slovenských a stredoeurópskych jedál. S plnými bruchami sme sa presunuli do novovybudovaného hotelového wellness. Wellness má kapacitu 10 osôb, ale nemusíte sa báť, že sa budete tlačiť vo vírivke s cudzími osobami. Vždy sa totiž snažia rozložiť rezervácie tak, aby ste v ňom mali čo najväčší pocit súkromia. Okrem dvoch jacuzzi sa môžeme ohriať vo fínskej, parnej alebo infra saune. Bazénom zatiaľ hotel nedisponuje, čo je škoda. Wellness, ktorý poskytuje, je však úplne postačujúci na zregenerovanie tela i duše.

Takto oddýchnutí sa presúvame naspäť do Koliby, kde nás už víta cimbalová hudba. Popíjame vínko a pospevujeme si do taktu so známymi slovenskými ľudovkami. Hotel ponúka aj vlastnú kapelu, typickú terchovskú muziku. Je takmer polnoc, hrdlá už máme vykričané a nohy vytancované. Je čas sa zložiť v jednej z útulných hotelových izieb. Izby a apartmány sú rozdelené na dva typy – Standard a Superior. Väčšina izieb má balkón alebo terasu. Na každej izbe vás čaká čerstvé ovocie a voda.

Raňajky sú naozaj bohaté a plne postačujú mojim ranným potrebám a chutiam. Môžete si k nim dať čaj alebo kávu, ktorá je tu naozaj výborná.

Domáce zvieratká sú tu vítané, hlavne vďaka pozitívnemu vzťahu majiteľov hotela k domácim miláčikom. Ich pobyt na hoteli je síce spoplatnený, ale pri ohlásení zvieratka vám už pri príchode nachystajú misky na jedlo a vodu a peliešok zdarma.

Hotel priam dýcha rodinnou atmosférou, čo hneď pocítite pri prvom kontakte s personálom. Častokrát vás totiž obsluhuje samotný majiteľ hotela alebo jeho dcéra.