Rozmazané videnie, škúlenie, bolesť očí či hlavy sú najčastejšími príznakmi astigmatizmu. Čo to je za ochorenie a dá sa tento problém vôbec nejako efektívne riešiť?

Keď rohovka nie je guľatá

Astigmatizmus predstavuje poruchu videnia, ktorú spôsobuje nepravidelné zakrivenie rohovky. Tým dochádza k skreslenému obrazu na sietnici, a teda neostrému videniu. Povrch rohovky je za normálnych okolností guľatý. V tomto prípade sa ale v jednej rovine láme silnejšie ako v rovine na ňu kolmej a vyzerá približne ako elipsoid.

Vo väčšine prípadov ide o vrodenú a dedičnú vadu. Vznik je však možný aj z dôvodu poranenia oka alebo prekonania nejakého očného ochorenia. Spoznáte ho podľa ťažkostí pri čítaní, rozoznávaní znakov a číslic. Kvôli tomu sa človek s astigmatizmom snaží správne zaostriť, čím oči namáha ešte viac. To potom spôsobuje nepríjemné bolesti očí a hlavy ako aj únavu.

Príčinou však môže byť aj syndróm suchého oka, ktorý spôsobuje časté používanie počítačov v spojení s minimálnym žmurkaním, alebo klimatizácia.

Vrodený astigmatizmus zachytí prevencia

Vyriešiť astigmatizmus, pravidelný aj nepravidelný, pomáhajú okuliare so špeciálne brúsenými sklami alebo aj kontaktné šošovky. Korektúra tohto ochorenia by mala nastať už v detstve, inak sa nevyhnete slabozrakosti. Preto ak majú rodičia toto ochorenie, mali by nechať včas vyšetriť aj svoje deti. Pri astigmatizme je však možná aj liečba laserom alebo klasickou operáciou.

Čo vás čaká na vyšetrení?

Vyšetrenie prebieha podobne ako pri väčšine očných chýb. Pripravte sa na klasickú anamnézu, meranie očnej chyby, testovanie vnímania obrazu, výslednej korekcie pozeraním do blízka a diaľky cez skúšobné sklá. Okrem toho vás však čaká aj niekoľko testov – napr. chromatický či polarizačný test zrakovej ostrosti.

 

Foto: Bigstockphoto