Máte pocit, že vaša záhrada zíva prázdnotou? Predstavte si, že by ste vyšli ráno s kávou v ruke vonku, kde by vás potešil výhľad na záhradné jazierko plné života. Nehovoríme len o flóre, ktorá ho obklopuje, ale najmä o faune, ktorá ho napĺňa.

Existuje veľa možností oživenia záhradného jazierka. Či už doň dáte žaby, hmyz, kačky, husi alebo iné živočíchy, kompletné nikdy nebude bez pestrofarebných rýb. Práve tie sa môžu postarať nielen o jeho farebnú rozmanitosť, variabilitu, ale aj o zachovanie rovnováhy tohto vibrujúceho prostredia.

To aký druh rýb si pre vaše záhradné jazierko vyberiete je čisto na vás. Avšak, ak nemáte predstavu o tom akým rybám sa v tomto prostredí darí najviac, určite si prečítajte tento článok až dokonca. Objasním Vám možnosti i moje skúsenosti s najbežnejšími rybami, ktoré sa oplatí chovať v záhradnom jazierku.

Koi kapor

Ako prvé musia byť rozhodne spomenuté japonské koi kapre, ktorých pôvod je spojený s Áziou, presnejšie s Čínou a Japonskom. Vďaka svojej farebnosti a tvarovej rozmanitosti sa určite stanú klenotmi vášho jazierka. Dorastajú do veľkosti od 60 cm do 100 cm. To do akých rozmerov narastú však do veľkej miery ovplyvňuje najmä veľkosť rybníka, množstvo prevzdušňovania vody, ako aj metódy kŕmenia.

Farebná škála týchto rýb je naozaj variabilná. Najčastejšie sa vyskytujú v červenej, čiernej, bielej, žltej, modrej či krémovej farbe. V tomto smere sú najvýraznejšie tieto druhy koi kaprov: Gosanke, Kohaku, Taisho Sanshoku alebo Showa Sanshoku.

Najlepšie sa im darí v lete, avšak pomerne dobre znášajú i chladnú vodu. Sú to všežravce, a preto si treba dávať pozor, aby sa v ich potrave vyskytovali proteíny aj karbohydráty. Stravovací základ by malo tvoriť suché krmivo, obohatené o hmyz, červy alebo drobné sladkovodné rybky.

Karas

Zlatá rybka nie je len rozprávkový mýtus. Skutočne existuje. Na Slovensku ju poznáme pod menom karas. Pôvodne pochádza z Číny, kde vyšľachtená vďaka selektívnemu chovu prirodzenou mutáciou z Pruského kapra. Rozmerovo je tento druh zvyčajne menší než koi kapre. Disponuje však oveľa väčšou rozmanitosťou tvaru tela, plutiev a chvosta.

Šľachtenie karasov spôsobilo, že v súčasnosti sa vyskytujú nielen v rôznych tvaroch, ale aj v rôznych farbách, kde ale dominujú odtiene zlatej.

Karasy sú vhodné do menších jazierok (cca do 10 m3), a to z toho dôvodu, že sa pomerne rýchlo množia, a preto ich regulácia chytaním vo väčších jazerách je veľmi náročná. To vedie k ich premnoženiu a neúmernému zaťaženiu vodného ekosystému. Takže do tých väčších sa hodia skôr spomínané koi kapre.

Medzi najznámejšie druhy patrí karas striebristý (alebo karas zlatý, teda zlatá rybka).

Jeseter

Ryby z rodu jeseter patria medzi prehistorický druh, ktorý sa vyznačuje dlhým telom, špicatým nosom, asymetrickou chvostovou plutvou a hlavou ozdobenou štyrmi fúzikmi. Voľne žijúce druhy môžu dorásť do veľkosti 2-3 m. Tie, ktoré sú určené pre chov v jazierku sú však o čosi kratšie. Ich dĺžka sa pohybuje od 40 cm do 125 cm.

Pre jesetera nie je vhodná strava obsahujúca rastlinné zložky. Najčastejšie sa živý malými bezstavovcami ako sú larvy, červy či drobné kôrovce. Pri výbere krmiva preto zvoľte to, ktoré obsahuje rybiu múčku.

Jeseter je vhodným spoluobyvateľom záhradného jazierka spolu s koi kaprami i karasmi. Minimálna veľkosť jazierka by mala byť aspoň 4 m3, ideálne však je ak je väčšie (10 m3).

Jalec

Pre jalca je charakteristický valcovitý tvar tela, zaoblené šupiny, ako aj veľké okrúhle ústa s fúzikmi. Priemerná dĺžka sa pohybuje od 25 cm do 55 cm. Jalec sa dá od ostatných rýb identifikovať pomerne jednoducho, vďaka čiernemu chvostu a výraznému sfarbeniu análnej a brušnej plutvy. Je to pomerne adaptabilná ryba, ktorá nemá problém prežiť takmer v akomkoľvek sladkovodnom prostredí.

Na rozdiel od jesetera, jalec si v tom čo skonzumuje až tak nevyberá. Rád si teda pochutí na  živočíšnej, ako aj rastlinnej potrave.

Pre záhradné jazierka je najvhodnejším jalec zlatý.

Sivoň

Sivoň je lososovitá ryba, ktorá je na túto čeľaď pomerne malá. Jej veľkosť sa pohybuje podobne ako u jalca, od 25 do 50 cm.

Pre tento druh je typická znášanlivosť extrémnych podmienok akými sú nízka teplota vody, či  jej vyššia kyslosť. Ale tiež sa na rozdiel od ostatných rýb pasuje dobre s obmedzený prísun potravy. I napriek tomu, že je táto ryba všežravá, uprednostňuje skôr živočíšnu potravu.

Svojim tvarom tela ako aj usporiadaním plutiev sa podobá na pstruha. Rozlišovacím znakom od ostatných lososovitých rýb je fakt, že ako jediný má svetlé, najčastejšie žltkasté, škvrny na tmavšom podklade. Brušné plutvy sú oranžové, doplnené bielo-čiernym lemom.

Najväčšou výhodou chovu rýb v záhradnom jazierku je ich nízka náročnosť. Žijú, jedia a zdržiavajú sa na jednom mieste bez toho, aby si vyžadovali vašu pozornosť. Jediné o čo sa budete musieť postarať je pravidelné kŕmenie.

Ak sú tieto ryby súčasťou vyváženého ekosystému, najlepšie je dať im toľko jedľa koľko sú schopné zjesť za päť minút. Postarajte sa o to, aby na hladine nezostávala potrava nazvyš, pretože sa môže stať, že skonzumujú viac ako je nevyhnutné, čo môže viesť k fatálnym dôsledky. Nebojte sa však, v prípade, že budete dodržiavať časovo nenáročné pokyny určite k takémuto scenáru nedôjde.